Warszawa, 28.09.2015 r.
Twoją żonę boli głowa? Wyślij ją do dentysty!
Jak wynika z badań przeprowadzonych dla kampanii „Lekcja stomatologii” aż 70% Polaków nie wiąże bólu zęba z migreną . A to właśnie choroby uzębienia mogą być przyczyną tej nawracającej dolegliwości wpływającej, często niekorzystanie, na relacje między partnerami.
Uporczywy ból głowy kojarzony jest zazwyczaj ze zmianą pogody, przemęczeniem czy zapaleniem zatok. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że przyczyny mogą leżeć po stronie nieleczonego uzębienia. Rozwijająca się próchnica czy nieleczone stany zapalne często objawiają się właśnie przez uciążliwy ucisk w głowie.
Próchnica, czyli najpowszechniejsza choroba Polaków, prowadzi do infekcji i ukruszeń zębów, a odsłonięte przez to nerwy w reakcji na zimne lub ciepłe potrawy reagują pulsującym bólem. Problematyczne mogą okazać się również wyżynające się „ósemki”. Szczególnie w przypadku ich ułożenia się w kierunku „siódemek”, pojawia się nawracający co jakiś czas ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
– Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, ile problemów przysparzają nieleczone zęby. Niestety większość przytomnieje dopiero w momencie kiedy uszkodzenia łączą się już z długim kosztownym leczeniem. Kiedy nasz partner narzeka na ból głowy, a leczenie paracetamolem okazuje się nieskuteczne, zalecałbym wizytę w wybranym gabinecie dentystycznym. Z moich obserwacji wynika jednak, że mężczyźni częściej zaniedbują leczenie, a do stomatologa chodzą z inicjatywy kobiet – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.
Lekarz specjalista będzie w stanie nie tylko określić stan zębów, ale realnie ocenić czy przyczyną ucisku rzeczywiście są dolegliwości związane z jamą ustną. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o odpowiedniej profilaktyce – szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowaniu, płukaniu jamy ustnej odpowiednimi płynami antybakteryjnymi oraz regularnych wizytach kontrolnych w gabinetach dentystycznych. Pozwoli ona uniknąć nieprzyjemnych skutków nieleczonych zebów.
W sytuacji intymnej, wymówkę w postaci bólu głowy należy potraktować poważnie i zachęcić partnera do jak najszybszej wizyty u lekarza stomatologa. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że zaawansowana próchnica dotykająca miazgi zęba powoduje wysiew bakterii do krwi, który w efekcie może prowadzić do bezpłodności, impotencji i uporczywych bólów głowy – dodaje lek. dent. Przemysław Uliasz.
„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.