Wiadomości branżowe

Znaczek pocztowy na urodziny Beethovena

We wtorek, 15 grudnia br., do obiegu trafi znaczek pocztowy emisji „250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena”.Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku podobiznę Ludwiga van Beethovena w formie grafiki według szkicu Augusta von

We wtorek, 15 grudnia br., do obiegu trafi znaczek pocztowy emisji „250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena”.

Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku podobiznę Ludwiga van Beethovena w formie grafiki według szkicu Augusta von Kloebera z 1818 roku. Zdaniem autora znaczka zarówno nuty, pięciolinia jak i obrazy posłużyły do stworzenia nowej kompilacji, alegorii muzyki, która wypływa ze znaczka, jest w głowie Beethovena, unosi się na jego zmierzwionych włosach, żyje – kompozytor emanuje muzyką. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej nuty i pięciolinie jednego z utworów niemieckiego mistrza muzyki.

– W swoich emisjach filatelistycznych Poczta Polska nie zapomina o światowym dziedzictwie kulturalnym. Przykładem honorowania największych światowych twórców muzyki jest najnowszy znaczek wydany z okazji rocznicy urodzin genialnego kompozytora, jednego z największych i najbardziej utalentowanych twórców w historii muzyki Ludwiga van Beethovena. Wystarczy przypomnieć słynne „stukanie losu do naszych bram”, czyli V Symfonię zwaną symfonią przeznaczenia, „Odę do radości”, czyli finał IX Symfonii, „Dla Elizy” czy „Sonatę Księżycową” cis-moll op. 27, by uznać geniusz tego kompozytora. Bohater naszego najnowszego znaczka jest dowodem na to, że pomimo tak wielkich ograniczeń i przeciwności losu – postępująca głuchota, depresja, myśli samobójcze, odseparowanie się od otoczenia – dzięki konsekwencji i wytrwałemu dążeniu do doskonałości można przezwyciężyć swoje słabości. Wierzę, że ze względu na wyjątkowe walory estetyczne, nasza emisja przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom muzyki klasycznej – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Ludwig van Beethoven był niemieckim kompozytorem i pianistą – ostatnim z klasyków wiedeńskich (wcześnie zmarli dwaj pozostali: Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Franz Joseph Haydn). Mimo wpisywania muzyki niemieckiego mistrza w styl klasycyzmu, uznawany jest również za prekursora romantyzmu w muzyce. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX wiek. Światową popularność zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom. Beethoven skomponował około 240 dzieł w tym koncerty fortepianowe, kwartety smyczkowe, wspomniane symfonie oraz jedną operę. Niemiecki kompozytor był perfekcjonistą, który w swoich utworach łączył doskonałą formę i wręcz namacalne emocje, w głównej mierze oparte o permanentną walkę i heroizm.

A to już wiesz?  Gwałtowne zjawiska pogodowe powodują coraz więcej szkód. Codziennie ubezpieczyciele likwidują ok. 1 tys. szkód spowodowanych różnymi żywiołami

O znaczku:
autor projektu: Bożydar Grozdew
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 90 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 40,5 x 40,5 mm
arkusz sprzedażny: 5 znaczków + przywieszka
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 15 grudnia 2020 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym.


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy