Choroby Zdrowie intymne Zdrowie kobiety

Zapalenie sromu i pochwy

Zapalenie sromu i pochwy
Zapalenie sromu i pochwy Jednym z najczęściej spotykanych chorób ginekologicznych jest zapalenie sromu i pochwy. Borykają się z nim kobiety w każdym wieku. Pojawia się

Zapalenie sromu i pochwy
Jednym z najczęściej spotykanych chorób ginekologicznych jest zapalenie sromu i pochwy. Borykają się z nim kobiety w każdym wieku. Pojawia się w chwili zaburzenia prawidłowej równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych. Dowiedz się więcej o tej przykrej dolegliwości oraz sprawdź jak sobie z nią poradzić.

Czy to mnie dotyczy?
Do najbardziej charakterystycznych objawów schorzenia należą: obrzęk, świąd, pieczenie, zaczerwienienia, upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz ból w okolicach podbrzusza. Dolegliwościom z reguły towarzyszy uczucie suchości w pochwie oraz ból podczas stosunków seksualnych. Dodatkowo wiele kobiet zgłasza problemy z oddawaniem moczu – zwykle jest to częstomocz.

Przyczyny oraz rodzaje stanów zapalnych

Chociaż zainfekować możemy się wszędzie (toalety, ręczniki, baseny, przebieralnie, nieodpowiednio zdezynfekowane solaria, sauny), to jednak wiele zakażeń może przenoszona być również poprzez kontakty płciowe. Zapalenia pochwy możemy podzielić ze względu na czynniki, które je wywołałą nn :
– infekcja grzybicze? wywołana przez grzyby (najczęściej są to grzyby z rodzaju Candida) Infekcji tej towarzyszą nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowo-płciowego takie jak:, świąd, pieczenie, zaczerwienieniem, ból podczas oddawania moczu. Upławy mają gęstą, serowatą konsystencję o białym i żółtym zabarwieniu;
– infekcja bakteryjna ? wywołana przez bakterie. Upławy występują sporadycznie ? są białe lub szarawe, o rybim zapachu;
– rzęsistkowe zapalenie pochwy ? zakażenie spowodowane obecnością w pochwie pierwotniaka (rzęsistka pochwowego). Niekiedy bezobjawowe, ale w fazie zaawansowanej wydzielina jest wodnista, szaro-zielona o nieprzyjemnym zapachu.

Czym się leczyć?
Rozpoznanie następuje podczas badania ginekologicznego. Zastosować można wiele leków w leczeniu tego rodzaju infekcji. Lekarz ginekolog zaproponować może różne schematy leczenia. Co najważniejsze w pierwszy etapie leczenia najeży zlikwidować przyczyny infekcji. Ginekolog zalecić może leki przyczynowe, najczęściej mogą to być chemioterapeutyki lub antybiotyki. Ich funkcja to zahamowanie namnażania patogennych mikroorganizmów. Obok leczenia przyczynowego zastosować może inne leki zmniejszające intensywność objawów infekcji intymnych takich jak: ból, świąd czy pieczenie. ?Jednym z nich jest wodny roztwór chlorowodorku benzydaminy, który stosowany w formie zewnętrznych przemywań okolic intymnych lub irygacji dopochwowych złagodzić może objawy. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, posiada również właściwości antyseptyczne a jego stosowanie może przyspieszyć proces dochodzenia do zdrowia. Lek łatwo przygotować gdyż dostępny jest w saszetkach?? radzi ginekolog – położnik Jacek Tulimowski.

A to już wiesz?  Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) ? podstawowe informacje

Tantum Rosa to lek dostępny bez recepty. Zawiera chlorowodorek benzydaminy, wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające i odkażające. Lek podawany miejscowo szybko się wchłania, gromadząc się w tkankach objętych procesem zapalnym oraz łagodzi objawy infekcji. Zmniejsza obrzęk, przekrwienie śluzówki pochwy i sromu.

Dystrybutor – Angelini Pharma Polska
Cena: 10 saszetek ok. 26,00 zł

Tantum Rosa można stosować na dwa sposoby:
– wewnętrznie, do przepłukiwania pochwy (przy pomocy specjalnego irygatora);
– zewnętrznie do przemywań okolic intymnych w postaci: okładów lub nasiadówek;

Wskazania do stosowania:

Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w:
– przebiegu zapalenia sromu i pochwy,
– przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia,
– również po chemio- i radioterapii,
– w profilaktyce przed- i pooperacyjnej
– połogu.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.
TANTUM ROSA 53,2 mg/g, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego.
1 g proszku zawiera 53,2 mg/g benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum).
1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku.
Wskazania do stosowania: Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w: przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio- i radioterapii, profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii, połogu.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.
Podmiot odpowiedzialny: Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A. Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego:

Angelini Pharma Sp. z o.o, ul.Podleśna 83, 05-552 Łazy, tel.: (22) 70 28 200,
fax: (22)70 28202 www.angelini.pl; www.tantumrosa.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

A to już wiesz?  Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) - jak sobie z nią radzić

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy