W okresie jesienno-zimowym jesteśmy najbardziej narażeni na grypę. Choroby ta nie tylko utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, lecz także prowadzić może do poważnych powikłań. Jednym z rozwiązań zapobiegających lub łagodzących przebieg choroby, coraz chętniej stosowanym przez Polaków, są szczepienia. Czy jednak szczepienia przeciw grypie są skuteczne?
Jak działa szczepionka na grypę?
Grypa jest poważną chorobą i w ciężkich przypadkach może wymagać nawet hospitalizacji. Dlatego tak popularne stały się szczepionki przeciwko grypie, która jest groźną i ciężką chorobą. Sama szczepionka złożona jest z nieczynnych oraz oczyszczonych elementów wirusa, który wywołuje infekcję. Oznacza to, że nie stanowi ona zagrożenia i nie może wywołać choroby. Jej zadaniem jest pobudzenie mechanizmów obronnych organizmu i wytworzenie przez układ odpornościowy odpowiednich przeciwciał, które zapobiegną zachorowaniu.
Skład szczepionki zazwyczaj oparty jest na zaleceniach WHO i zawiera dwa najpopularniejsze w danym roku szczepy wirusów. Efektem zaszczepienia się jest znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania. Dodatkowo, nawet jeśli grypa nas zainfekuje, to będzie miała o wiele łagodniejszy przebieg, a ryzyko groźnych dla organizmu powikłań będzie mniejsze.
Czy zawsze warto się zaszczepić?
Szczepienie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Przede wszystkim podkreślić należy, że zaszczepienie się nie daje 100% ochrony przed infekcją. Istnieje przecież prawdopodobieństwo, że złapiemy wirusa innego szczepu niż ten, który znalazł się w naszej szczepionce. Dodatkowo pamiętać trzeba, że szczepionka może wywołać skutki uboczne ? takie choćby jak: podwyższona temperatura ciała, czy opuchlizna w miejscu szczepienia ? jest zatem rozwiązaniem mocno obciążającym organizm.
W składzie szczepionki poza najpopularniejszymi szczepami wirusów znajdują się także niewielkie ilości antybiotyków, takich jak neomycyna oraz gentamycyna, które mogą dodatkowo zniszczyć szczepy ?dobrych? bakterii, pracujących w naszym organizmie. Pamiętać także trzeba o przeciwwskazaniach do jej zastosowania ? nie mogą z niej skorzystać m.in. osoby uczulone na białko kurze, a także przechodzące choroby zakaźne.
Rozważając zaszczepienie się, niewątpliwie należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy jest to rozsądna decyzja, ewentualnie wskazując na inne, naturalne sposoby uodpornienia się przed wirusami, które wywołują grypę.
dostarczył infoWire.pl